Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Porównanie najważniejszych parametrów

Data:

Podziel się z innymi:

Kosiarka spalinowa z napędem czy elektryczna – to pytanie nurtuje wielu ogrodników, którzy chcą kupić dobry i sprawdzony sprzęt. Decyzja ta tylko z pozoru wydaje się łatwa. W praktyce wybór silnika nie tylko wpłynie na samą wydajność maszyny, lecz również na jej niezawodność. Co zatem wybrać? Kosiarkę spalinową z napędem czy może urządzenie zasilane prądem elektrycznym? Czym różnią się od siebie poszczególne warianty silników?

Jaki rodzaj napędu kosiarki do trawy wybrać? Na benzynę czy prąd elektryczny? 

Śmiało można powiedzieć, że wybór odpowiedniej kosiarki to połowa sukcesu. Dobry sprzęt pozwoli szybko i precyzyjnie dociąć źdźbła trawy do pożądanej wysokości, gwarantując uzyskanie idealnie gładkiej murawy. Jednak podczas zakupu kosiarki niezbędne będzie podjęcie trudnej decyzji dotyczącej sposobu, w jaki napędzane będzie jej ostrze tnące.

Zasadniczo wybór ogranicza się do dwóch możliwości – motoru spalinowego lub silnika zasilanego energią elektryczną. Oba rozwiązania można spotkać zarówno w sprzętach klasy konsumenckiej, jak również w urządzeniach dedykowanych profesjonalistom. Czym zatem się od siebie różnią?

iStock-182794249.jpg

Spalinowe kosiarki do trawy 

Pierwszy rodzaj kosiarki napędzany jest przy pomocy silnika spalinowego. W zależności od jego konstrukcji może być on zasilany samą benzyną lub mieszanką benzyny i oleju, sporządzoną w proporcjach przewidzianych przez producenta sprzętu.

Pojemność skokowa silników spalinowych, montowanych w kosiarkach, zazwyczaj waha się między 80 a 200 cm3. Dzięki temu uzyskiwana jest moc w zakresie od 1300 do nawet 4000 watów, umożliwiająca wprawienie w ruch ostrza tnącego o szerokości koszenia od 41 do 56 cm (najczęściej). Ta różnorodność pozwala wybrać sprzęt, którego możliwości będą idealnie dopasowane do wielkości terenów zielonych.

Co ciekawe, dobrej klasy silnik benzynowy zapewnia także spory zapas mocy, której nadwyżka może wymiernie ułatwić pracę. Najlepszym tego przykładem może być kosiarka spalinowa z napędem, której motor nie tylko wprawia w ruch nóż tnący, lecz również same kółka maszyny. Niemal całkowicie eliminuje to konieczność pchania urządzenia, co jest szczególnie przydatne podczas koszenia działki o dużych pochyłościach.

Funkcja wspomagania napędu przyda się też osobom starszym, które chcą samodzielnie zadbać o zieloną powierzchnię wokół domu. Wystarczy tylko uruchomić silnik i wcisnąć rączkę urządzenia, a kosiarka spalinowa z napędem samoczynnie zacznie się poruszać w tempie precyzyjnie dostosowanym do wydajności ostrza tnącego.

Jednak zdecydowanie największą zaletą kosiarek spalinowych jest możliwość pracy w praktycznie dowolnym miejscu, bez względu na dostęp do prądu elektrycznego. Wystarczy tylko zalać zbiornik urządzenia odpowiednim paliwem i w razie potrzeby na bieżąco uzupełniać jego poziom przy pomocy kanistra.

iStock-173702889.jpg

Elektryczne kosiarki do trawy 

Drugim rodzajem napędu stosowanym w kosiarkach do trawy są silniki elektryczne. Większość z nich zasilana jest sieciowo, chociaż obecnie coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się modele napędzane przy pomocy akumulatorów.

Kosiarki elektryczne wyposażane są zazwyczaj w silniki o mocy od 1200 do 2000 watów, czyli zauważalnie mniej niż ich spalinowe odpowiedniki. Bezpośrednio przekłada się to na niższą wydajność oraz węższy zakres koszenia, najczęściej mieszczący się w przedziale od 32 do 48 cm.

Nie oznacza to jednak, że elektryczne kosiarki to złe sprzęty – wprost przeciwnie! Ze względu na zastosowanie mniejszych silników oraz noży tnących ich waga, w porównaniu do wariantów spalinowych, jest znacznie niższa. W połączeniu z mniejszymi wymiarami obudowy ułatwia to manewrowanie w ciasnych przestrzeniach oraz kierowanie kosiarką elektryczną wokół przeszkód terenowych.

Silniki zasilane prądem zapewniają także większą kulturę pracy – są dużo cichsze i generują mniej wibracji. Nie wymagają też przygotowywania żadnych mieszanek paliwa ani ciągnięcia za linkę szarpaka. Zamiast tego wystarczy tylko podłączyć je do prądu lub wpiąć w nie akumulator, wcisnąć rączkę, a silnik elektryczny natychmiastowo wprawi w ruch ostrze tnące.

Elektryczne kosiarki do trawy są znacznie mniej skomplikowane, a co za tym idzie, prostsze w obsłudze. Posiadają mniej ruchomych części, nie mają problemów z gaźnikami, a także pozbawione są kłopotliwych pompek służących do zasysania paliwa.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując kosiarkę do trawy? 

Kupując kosiarkę do trawy, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych atrybutów. Pierwszym i w zasadzie najważniejszym z nich jest moc silnika. Im będzie ona większa, tym lepiej maszyna poradzi sobie ze skracaniem trawy.

Kolejnym kluczowym parametrem każdej kosiarki jest szerokość ostrza tnącego. Długi nóż w ciągu jednego przejazdu zetnie znacznie więcej trawy, pozwalając znacząco przyspieszyć postęp prac. Szerokie ostrze zmniejszy też liczbę koniecznych do wykonania nawrotów, minimalizując zmęczenie operatora.

Ważny jest też system zbierania odpadów ogrodowych. Zdecydowana większość kosiarek wyposażona jest w demontowane kosze, w których gromadzą się ścięte źdźbła trawy. Stosując je, można całkowicie wyeliminować konieczność ręcznego zgrabiania skoszonej murawy i wszystkie resztki zieleniny wyrzucać bezpośrednio do kompostownika lub pojemnika na odpady zielone.

Artykuł partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kolorowe drzwi w mieszkaniu: hit czy kit?

Staranny dobór kolorów podczas urządzania mieszkania nie tylko odzwierciedla Twój osobisty gust, ale także pozwala dobrze się czuć...

Ile farby na m2? Obliczamy ilości farby potrzebnej do malowania Twoich ścian

Planując malowanie ścian, jednym z kluczowych aspektów jest odpowiednie oszacowanie ile farby na m2 będzie potrzebne. Właściwe obliczenie...

Boazeria angielska: przewodnik po stylu, cenach i zastosowaniu

Boazeria angielska to popularny element wystroju wnętrz, który swoje korzenie ma w tradycyjnych domach brytyjskich. Wyróżnia się swoim...

Lamele ścienne – nowoczesny akcent w tradycyjnym wnętrzu

Możliwości dekoracji własnej przestrzeni jest naprawdę wiele. Możesz wykorzystać różne kolory farb, naklejki ścienne, tapety lub sięgnąć po eleganckie...