Drzwi zewnętrzne do domu to produkt kupowany z myślą o wieloletnim użytkowaniu, a co za tym idzie, powinny być maksymalnie trwałe. Nie można zapominać także o najwyższych standardach bezpieczeństwa. Co jeszcze liczy się przy wyborze drzwi? Na pewno wzornictwo i marka. Dzięki temu poradnikowi wszystkie te cechy z łatwością uda się połączyć.
Wykonanie drzwi zewnętrznych do domu
Kluczową właściwością drzwi frontowych jest trwałość, na którą wpływ ma tworzywo, z którego są wykonane. Osoby, którym zależy na najwyższej wytrzymałości, mogą zdecydować się na zakup modelu wykonanego ze stali. Już sam ciężar takich drzwi mocno ogranicza ryzyko ich wyważenia. Stal jest też bardzo odporna na uderzenia ciężkimi narzędziami. Dla wielu osób minusem konstrukcji z tego materiału może być jednak cena.
Szukający tańszej alternatywy dla wariantów stalowych mają do wyboru m.in. produkty wykonane z aluminium. Takie drzwi zewnętrzne do domu również zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Co więcej, tak jak wersje stalowe, nie wymagają konserwacji, w przeciwieństwie do konstrukcji wykonanych z drewna. Dzięki temu zarówno jeden, jak i drugi typ metalowych drzwi cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych.
Oprócz metalowych wytwarzane są także drzwi z tworzyw sztucznych i drewna. Pierwsze z nich w rzeczywistości nie są w całości wykonane z materiałów syntetycznych. Dla zwiększenia trwałości pomiędzy płyty ze sztucznego surowca osadza się korpus wykonany najczęściej z aluminium. Ostatni rodzaj, czyli drzwi z drewna to propozycja dla osób, które w pierwszej kolejności zwracają uwagę na poziom izolacji cieplnej. Temperaturę wewnątrz najlepiej utrzyma właśnie naturalny materiał, co ma znaczenie, gdy wnętrza od podwórza nie oddziela wiatrołap.
Certyfikat bezpieczeństwa drzwi zewnętrznych do domu
Tworzywo, z którego wykonano drzwi, ma zasadnicze znaczenie, ale samo w sobie nie zapewni optymalnej ochrony domowników i ich mienia. Równie ważne są zamki oraz przeszklenia. Ich wytrzymałość na próby włamania sprawdza się zgodnie z międzynarodowymi normami. Po testach każde drzwi otrzymują klasę odporności. Najniższa to RC1, a najwyższa – RC6.
Co ważne, nawet najlepsze modele nie są zdolne stawiać oporu bez końca, a co najwyżej przez 20 minut. Po co więc certyfikować drzwi? Zakłada się, że im dłużej trwa próba włamania, tym więcej czasu na reakcję mają mieszkańcy domu i ich sąsiedzi. W tym czasie mogą zainterweniować sami i przepłoszyć złodziei albo wezwać policję. Nie ma jednak drzwi idealnych, a w związku z tym warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest system monitoringu wejścia.
Warto też pamiętać, że nie wszystkie drzwi zewnętrzne do domu z przeszkleniami to konstrukcje z góry mniej wytrzymałe. Dzieje się tak jedynie w przypadku produktów przypisanych do kategorii RC1 i RC2. W pozostałych stosuje się bardzo trudne do rozbicia tafle. O ich wytrzymałości świadczy test polegający na zrzuceniu metalowej kuli ważącej 4 kg z wysokości 9 m. Do montażu w drzwiach o klasie RC3 i wyższych dopuszczone są tylko te szyby, na których po upadku kuli nie pojawiają się nawet pęknięcia.
Dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne do domu Hörmann?
Z wiedzą, czym się kierować przy wyborze drzwi do domu, można przejść do decyzji o zakupie konkretnego modelu. Warto skorzystać z oferty firmy Hörmann mającej w swoim portfolio sześć rodzajów produktów:
- ThermoCarbon;
- ThermoPlan Hybrid;
- ThermoSafe Hybrid;
- ThermoSafe;
- Thermo65;
- TopComfort.
Każda z serii ma unikalne zalety, dzięki którym łatwo można znaleźć odpowiednie dla siebie. Dla przykładu modele z rodziny ThermoCarbon płynnie łączą się z ościeżnicą, tworząc jednolitą powierzchnię. Aluminiowe konstrukcje ThermoSafe to z kolei propozycje dla osób ceniących sobie najwyższy poziom izolacji termicznej wnętrza, a TopComfort dla klientów, którzy chcieliby zamontować bezpieczne, przeszklone drzwi. Wymienione zalety tylko częściowo opisują funkcjonalność drzwi zewnętrznych Hörmann. O ich walorach najlepiej przekonać się samodzielnie i odwiedzić stronę producenta.
Materiał promocyjny.