Zarówno właściciele nowych domów jednorodzinnych, jak i osoby decydujące się na zmianę systemu grzewczego w starszym budownictwie, dokonując takiego wyboru, bardzo często stawiają na jedno z najpopularniejszych obecnie dostępnych na rynku rozwiązań, czyli kocioł gazowy. Urządzenia takie wyróżniają się wieloma zaletami, do których zalicza się ich ekologiczny charakter oraz prostotę obsługi. Sprzęty te jednak dostępne są w wielu różnych wersjach. Dlatego dobierając je, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jaki kocioł gazowy do domu wybrać i na co warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Podpowiadamy.
Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Obecnie dostępne na rynku kotły gazowe występują w wersji jednofunkcyjnej i dwufunkcyjnej. Różnią się one między sobą możliwościami takich instalacji, a także komfortem użytkowania. Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny taki jak vaillant ecotec plus wyposażony jest w osobny zbiornik na wodę, czyli podgrzewacz pojemnościowy, dzięki czemu ciecz bardzo szybko może trafić do miejsca poboru ze względu na to, że w wersjach kondensacyjnych nie jest podgrzewana ona metodą przepływową. Kocioł ogrzewa również wodę, która następnie trafia do instalacji centralnego ogrzewania. Wersje dwufunkcyjne z kolei nie wymagają montażu osobnego pojemnika na wodę. Dlatego ciecz zostaje podgrzana bezpośrednio w momencie kiedy przepływa przez instalację.
Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Najczęściej modele dwufunkcyjne montowane są w małych domach, w których odległość punktów poboru od kotła nie jest duża, dzięki czemu dłuższy czas podawania wody nie jest tak odczuwalny. Z kolei piece jednofunkcyjne sprawdzają się w dużych domach, w których znajdują się przynajmniej dwie lub trzy łazienki, ponieważ dzięki nim woda dostarczana jest znacznie szybciej.
Moc kotła gazowego
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając kocioł gazowy, jest jego moc. Parametr ten deklarowany jest na karcie technicznej. Pamiętajmy, że urządzenie powinno dostarczać wystarczającą ilość ciepła do ogrzania domu oraz wody, a więc zapotrzebowanie na moc uzależnione jest od wielkości mieszkania, temperatury, jaka panuje na zewnątrz, a także liczby domowników. Ze względu na to, że przez większość okresu grzewczego temperatura na zewnątrz wynosi około 0 stopni, dom potrzebuje wówczas około połowy ciepła, na jakie została zaprojektowana instalacja. Dlatego jeżeli na zewnątrz temperatura wynosi około 0 stopni, wówczas potrzebujemy mocy kotła na przykład na poziomie 6 kW. Jeżeli jednak na zewnątrz temperatura wynosi już -20 stopni, wówczas do ogrzania domu potrzebujemy 12 kW mocy.
Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając kocioł gazowy?
Wśród elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu kotła gazowego, wymienia się także wymiennik woda-spaliny. Za najtrwalszy i zapewniający największą sprawność uznaje się ten wykonany ze stali nierdzewnej z dodatkiem tytanu. Sprawdźmy również, czy piec zaopatrzony jest w system kontroli spalonego paliwa, aby mógł on pracować z największą wydajnością, a także w jaki panel regulacji pracy jest wyposażony.
Wpis gościnny.