Jak pomalować płytki w łazience? Wybieramy farbę do płytek i inne niezbędne akcesoria

Data:

Podziel się z innymi:

Pomalowanie ceramicznych płytek to szybki i niedrogi sposób na odświeżenie łazienki. W dodatku można to zrobić samodzielnie. Aby uzyskany efekt był długotrwały, należy dobrze wybrać farbę i odpowiednio przygotować się do prac. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!

Malowanie płytek łazienkowych – co warto wiedzieć? Jak wybrać farbę do płytek?

Generalny remont łazienki to drogie oraz czasochłonne przedsięwzięcie, trwające nawet kilka tygodni. Gdy budżet oraz czas są ograniczone, można zdecydować się na alternatywne rozwiązanie – pomalowanie płytek specjalnie przeznaczonymi do tego farbami. Pracę da się wykonać w kilka godzin (maksymalnie w 2-3 dni w przypadku dużych łazienek). Co więcej, nie trzeba mieć doświadczenia, każdy może się tym zająć.

Trzeba jednak wiedzieć, że o ile malowanie kafelków ściennych ma sens, o tyle na płytkach podłogowych farba szybko zaczyna się ścierać, rysować oraz odpryskiwać. By tego uniknąć, trzeba wybrać specjalną farbę przeznaczoną do podłóg.

Ponadto, ze względu na rodzaj powierzchni oraz wilgoć panującą w łazience, do renowacji gresu i ceramiki należy wybrać dedykowany produkt. Dostępne są cztery rodzaje farb do kafelków:

 • akrylowe;
 • epoksydowe;
 • poliuretanowe;
 • polimocznikowe.

Najpopularniejsze są farby akrylowe, które cechują się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Łatwo się je czyści, są odporne na wilgoć oraz zarysowania. Farby epoksydowe są twardsze, a co za tym idzie, charakteryzują się większą wytrzymałością. Jednak malowanie nimi płytek może sprawiać nieco więcej trudności początkującym osobom. Farby epoksydowe są gęste, niełatwo się je nakłada, a czas schnięcia wynosi nawet do 7 dni. Farby poliuretanowe mają podobne właściwości, co epoksydowe. Są dwuskładnikowe, niezwykle odporne na zarysowania i mycie (nawet mocniejszymi detergentami). Farby tego typu mają jednak mocny, duszący zapach – lepiej ich nie stosować w małych łazienkach bez okien. Najtrwalsze są farby polimocznikowe, którymi można malować również podłogę bez obaw o to, że szybko się zarysuje lub zetrze.

W praktyce, do malowania domowych łazienek zwykle wykorzystuje się akrylowe farby renowacyjne. Łatwo się je nakłada, nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, a czas schnięcia wynosi do kilku godzin. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, czy jest to tzw. produkt 2w1 (czy wymaga zastosowania podkładu, którym gruntuje się powierzchnię przed malowaniem).

Farba do płytek, wałek – co jeszcze jest potrzebne?

Aby przeprowadzić szybki remont łazienki, należy przygotować:

 • farbę do płytek;
 • podkład (o ile farba renowacyjna nie jest produktem 2w1);
 • wałek gąbkowy do malowania ścian;
 • kuwetę;
 • cienki pędzelek do malowania fug;
 • substancję odtłuszczającą – benzynę, aceton lub odtłuszczacz;
 • wkrętarkę/wiertarkę z mieszadłem;
 • taśmę malarską;
 • folię malarską.

Malowanie płytek łazienkowych krok po kroku

Przed przystąpieniem do pracy, przestaw wszystkie sprzęty oraz meble, aby nie przeszkadzały w trakcie malowania. Jeśli nie jest to możliwe, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ich folią malarską. Taśmą warto okleić miejsca, w których płytki stykają się ze ścianą.

Istotną kwestią są warunki panujące w pomieszczeniu. Wilgotność nie powinna przekraczać 80%, ponadto najlepsza jest temperatura między 24 a 28 stopni Celsjusza. Duża wilgotność, w połączeniu z niską temperaturą, wydłuża czas schnięcia farby.

Jeśli wszystko jest już przygotowane, można dokładnie odtłuścić wszystkie płytki. Ze względu na drażniący, intensywny zapach benzyny oraz czystego acetonu, warto użyć środka odtłuszczającego, który nie jest tak duszący. Na kafelkach nie może być żadnych pyłków ani zabrudzeń (wówczas pomalowana powierzchnia stałaby się niejednorodna). Ewentualne ubytki dobrze jest wypełnić.

Jeśli farba do płytek nie jest jednocześnie podkładem, przed malowaniem danej powierzchni należy ją zagruntować. Dzięki temu efekt będzie trwalszy.

Farbę renowacyjną trzeba dokładnie wymieszać, najlepiej za pomocą mieszadła przymocowanego do wiertarki lub wkrętarki. Jej konsystencja musi być jednolita. Malowanie warto zacząć od pokrycia spoin, a dopiero potem przejść do nakładania produktu na kafelki.

Jeśli jedna warstwa niewystarczająco zakryła powierzchnię, można powtórzyć malowanie, ale nie wcześniej niż po 12 godz. (należy kierować się zaleceniami producenta farby, znajdującymi się na opakowaniu).

Remont łazienki w kilka godzin

Remont łazienki za pomocą farb do płytek ceramicznych to tani i skuteczny sposób na odmienienie jej charakteru. Cały proces nie wymaga doświadczenia ani specjalistycznych narzędzi. Pracę można wykonać w nie więcej niż dwa dni (jeśli trzeba nałożyć dwie warstwy farby). Trwałość takiego rozwiązania wynosi do kilku lat, dlatego warto się na nie zdecydować przy ograniczonym budżecie.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...