Podstawą pięknie zachowanego i utrzymanego w doskonałym stanie drewnianego parkietu jest dbanie o jego nienaganną czystość. Nawet regularne odkurzanie nie pozwoli pozbyć się wszystkich zabrudzeń, przede wszystkim uciążliwego kurzu czy pyłków osiadających w jego szczelinach podczas upalnych, letnich dni, kiedy okna są otwarte szeroko na oścież. Każdy posiadacz tak pięknej dekoracji w domu powinien wiedzieć, czym myć parkiet lakierowany – domowe sposoby oraz najlepsze preparaty, przeznaczone właśnie do tego celu. W sklepach można znaleźć nie tylko pasty do parkietu lakierowanego, ale też płyny do mycia parkietu lakierowanego. Szeroki wybór pozwala dostosować rodzaj używanego do sprzątania środka do własnych, indywidualnych preferencji w tym względzie.
Czym pielęgnować parkiet lakierowany? Pasta do parkietu lakierowanego?
Drewno zapewnia parkietowi w wielu wypadkach trwałość na uszkodzenia mechaniczne oraz długoletnie użytkowanie. Wierzchnia warstwa, czyli lakier, wymaga jednak stosowania do czyszczenia odpowiednich środków do czyszczenia parkietów lakierowanych, w składzie których nie znajdą się żadne substancje powodujące uszkodzenia czy pękanie warstwy lakieru. To bardzo ważne, żeby móc przez długi czas cieszyć się pięknem klasycznych podłóg.
Warto, aby wybierane środki do czyszczenia parkietów lakierowanych były nie tylko uniwersalnymi produktami do czyszczenia. Te specjalistyczne, oparte na specjalnie przygotowanych formułach, zawierając składniki dodatkowo konserwujące czyszczoną powierzchnię. Najlepiej sprawdzają się więc pasty do parkietu lakierowanego – właśnie ze względu na dodatki, jakimi są uszlachetniane.
Na rynku można znaleźć oczywiście również inne propozycje, czym myć parkiet lakierowany oraz domowe sposoby, które są preferowane przez spore grono osób. Wróćmy jednak do profesjonalnego dbania o drewniane, często zabytkowe powierzchnie lub te kładzione od nowa, i przyjrzyjmy się najlepszym pastom do parkietu lakierowanego.
Najlepsza pasta do parkietu lakierowanego
Trudno jednoznacznie wskazać najlepszą pastę do parkietu lakierowanego, ponieważ wielu producentów postawiło sobie za punkt honoru stworzyć specyfik faktycznie wpływający nie tylko na wygląd, ale i na przedłużenie trwałości podłogi oraz jej doskonałej kondycji.
Według fachowców oraz opinii pojawiających się na forach internetowych, a także samych rankingów, najlepsza pasta do parkietu lakierowanego będzie pastą na bazie wody, ale wzbogaconą poliuretanem. To substancja, którą można znaleźć w samych lakierach do pokrywania surowego lub odnowionego parkietu, dodająca mu odporności na uszkodzenia. Pasta do parkietu lakierowanego będzie więc nie tylko nabłyszczać oraz pielęgnować powierzchnię, ale również dodatkowo ją konserwować. Dzięki temu parkiet zachowa świetność na znacznie dłuższy czas. Niezależnie od producenta, najlepsza pasta do parkietu lakierowanego powinna posiadać stosowne certyfikaty, być bezpieczna w użytkowaniu, łatwo się rozprowadzać, szybko schnąć, zawierać w składzie również wosk, najlepiej pochodzenia naturalnego. Najlepsza pasta do parkietu lakierowanego będzie też skutecznie chronić przed zarysowaniami czy śladami butów.
Czym myć parkiet lakierowany? Domowe sposoby
W sieci nie brakuje na forach pytań, czym myć parkiet lakierowany, domowe sposoby są wskazywane równie chętnie, co specjalne środki i preparaty. O ile płyny do mycia parkietu lakierowanego czy inne środki do czyszczenia parkietu lakierowanego będą dość uniwersalne, wśród domowych metod często pojawiają się sposoby na usuwanie uporczywych plam. Jedną z nich jest zastosowanie sody oczyszczonej w postaci pasty. Można też przygotować własne płyny do mycia parkietu lakierowanego.
Jakie środki do czyszczenia parkietu lakierowanego?
Poza kupnymi, gotowymi środkami do czyszczenia parkietu lakierowanego można pokusić się o przygotowanie własnego specyfiku. Parkiet zostanie świetnie odświeżony po umyciu do naparem zrobionym z 15 torebek czarnej herbaty parzonej w pół litrze wrzątku i rozcieńczonym z 5 litrami czystej wody. W przypadku podłóg z błyszczącym wykończeniem można zastosować dodatek w postaci soku z cytryny, który dodatkowo naturalnie nabłyszcza mytą powierzchnię.